Zkušenosti s Benefi – díl 4.

Přináším další zkušenosti s Benefi.

Tentokrát už mohu psát i o zesplatnění půjčky, protože u jedné z mých investic (investice označená BF150600291) k tomu došlo. Po tom co byl dlužník přeš 60 dnů v prodlení se splácením mi se na mém investorském účtu zobrazilo, že 1 z 8 půjček je zesplatněna.

benefi-stav-2016-1

Když jsem poté šel na detail této zesplatněné půjčky, tak jsem měl na výběr 2 možnosti:

 • buď že si půjčku budu vymáhat sám,
 • nebo že půjčku odprodám Benefi a to ji bude vymáhat hromadně spolu s ostatními odprodanými půjčkami.
 • Ještě je teoreticky možnost nezvolit ani jednu z nabízených možnosti, ale to by v podstatě znamenalo to samé, co ta první možnost…

Jelikož jsou všechny mé investice rozkouskovány po tisícikoruně, tak je asi nesmysl, abych si to vymáhal sám, takže jsem v tomto případě zkusil využít možnost odprodeje půjčky Benefi, které ji má vymáhat za mě.

Při této možnosti musíte souhlasit se třemi body, a to:

 1. že odprodáte půjčku Benefi za 1 Kč,
 2. že souhlasíte se zaplacením poplatku 10% z investice + úroky,
 3. a že v případě úspěšného vymáhání Vám bude náležet vaše investice + úroky z ní.

První věc, která mě trochu zklamala je, že si za vymáhání půjčky účtují 10% z investice + úroky a to hned na začátku, ještě než vůbec něco z dlužníka dostanou (pokud vůbec). Na druhou stranu, tento poplatek byl ještě nedávno 20%, takže ho aspoň snížili. V každém případě bych ale byl mnohem raději i za vyšší poplatek, ale až z částky, kterou skutečně vymůžou.

Co se týká možnosti vymáhání na vlastní pěst, tak to by dávalo smysl asi až u půjček v řádu desetitisíců, protože minimální náklady na vymáhání jsou tuším 600 Kč. Pokud s tím máte někdo nějaké vlastní zkušenosti, tak mě můžete doplnit…

Vliv Vánoc na platební morálku

Pokud bych měl shrnout mé dojmy z posledních několika měsíců, tak jsem pozoroval výraznější zhoršení platební morálky v období kolem Vánoc. Naštěstí se to ale pomalu vrací zpět, teď koncem ledna mi už na účet přišlo několik zpožděných splátek najednou.

Co dodat, asi jen že doufám že se Benefi bude stále zlepšovat a že bude čím dál více naslouchat investorům. Bez investorů totiž nemůže existovat, leda že by pan Matoušek (zakladatel Benefi) chtěl žadatelům o půjčku půjčovat ze svého :-)…

Sdílet:

5 komentářů u „Zkušenosti s Benefi – díl 4.

 1. Honza

  Také jsem se po Novém roce dostal do kolotoče zesplatněných půjček – dokonce z jedné přišly již dvě vymožené částky.
  Doufejme, že zhoršení platební morálky žadatelů bylo opravdu ovlivněno Vánocemi a postupně se bude jejich splácení zlepšovat.
  Trochu mě mrzí, že u informace o zesplatnění se nedá nějak filtrovat (nebo jsem to nenašel), na kterou jsem již reagoval (a podstoupil k vymáhání) a na kterou zatím ne (např. protože kredit nebyl ve výši, aby se dal zaplatit poplatek k vymáhání.
  Pak musím manuálně každou informaci o zesplatnění po jedné otevírat a kontrolovat.

  1. Zylox Autor příspěvku

   K tomu filtrování – ohledně takovýchto věcí se klidně můžete ozvat na Benefi. Já jsem jim už psal ohledně několika podobných věcí a některé z nich už zavedli – třeba ten přehled pro účely danění… 🙂

 2. Peppa

  Tak jsem se dnes koukl do výsledků aukci a byl jsem vytlačen (nižší nabídkou) jen ze dvou a z toho jedna půjčka byla zesplatněna (BF151000500). Měl jsem kliku.

  1. Zylox Autor příspěvku

   Já už mám zesplatněny 2 z 8 a třetí se k tomu blíží. Jednu zesplatněnou jsem odprodal Benefi a na tu druhou kašlu, protože to byla půjčka 50 tisíc a u půjček do 60 tisíc dřív Benefi neprověřovalo žadatele tak důkladně (četl jsem, že nyní je to dokonce až od 100 tisíc Kč, to že žadatel musí doložit výpisy z bankovního a nebankovního registru).
   Jsem fakt zvědav, kolik dostanou z toho dlužníka, u kterého jsem odprodal pohledávku Benefi. Zatím to není žádná sláva, protože z něj zatím dostali míň, než kolik byl poplatek za odprodání Benefi. Asi to bude běh na delší trať to vymáhání…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *