Při investování (nejen) do akcií je vhodné uplatňovat určitou strategii nazývanou investiční filozofie. Mou velkou chybou v prvopočátcích investování do akcií bylo, že jsem žádnou takovou investiční filozofii neměl a akcie jsem nakupoval spíše podle aktuální nálady na trhu a podobně. Teď už dávno vím, že by bylo bývalo dobré se takovému chování vyvarovat. Na druhou stranu jsem rád, že jsem si tím prošel a ověřil si pravdivost tvrzení, že je dobré se držet nějaké racionální strategie – investiční filozofie.
Investiční filozofie každého investora by měla odrážet jeho samého, měla by vystihovat jeho názor na efektivitu trhu, racionalitu ostatních investorů a obecně fungování trhů.
Investičních filozofií je celá řada a jak píše pan Daniel Gladiš ve své knize Naučte se investovat: „s určitou nadsázkou by se dalo říci, že je tolik investičních filozofií, kolik je investorů“. Přesto existuje několik základních investičních filozofií, které jsou dobře vymezitelné. Mezi ně patří např. hodnotová filozofie, která je mně osobně nejbližší. Hodnotová filozofie, se zabývá skutečnou hodnotou toho, co kupujeme (např. akcie) a porovnává ji s aktuální tržní hodnotou (za kolik je možné ji koupit). Na základě tohoto porovnání se pak dá o akcii usoudit, zda je levná a tím pádem vhodná pro nákup či naopak.
Která investiční filozofie je Vaším favoritem?